BEUTALÓK
Beutalókhoz mindig szükséges adatok:
Ha e-mailben kéri a beutalót:
Sürgős beutaló, "S" jelzésű beutaló, Soron kívüli ellátás:
Magyar Orvosi Kamara
Háziorvosi Munkacsoport
Állásfoglalás (Kivonat) 2022
Amennyiben a járóbeteg-szakellátó szolgáltató szakorvosa az ellátást követően további vizsgálatot tart szükségesnek, akkor magának a szakorvosnak kell beutalnia a pácienst, nem kérheti a háziorvos (másik orvos) közreműködését a szükséges közfinanszírozott ellátásra történő beutalásra.
Hivatkozási alap:
9/2012. (II. 28.) NEFMI rendelet
Az orvosi beutaló nélkül igénybe vehető szakrendelések semmilyen okból nem kérhetnek az ellátás igénybevételéhez háziorvosi beutalót.
(bőrgyógyászat, nőgyógyászat és gyermeknőgyógyászat, urológia, pszichiátriai és addiktológiai, fül-, orr-, gégészet, valamint csecsemő- és gyermek fül-orr-gégészet, szemészeti és gyermekszemészeti, általános sebészet és baleseti sebészet, onkológia)
Hivatkozási alap:
217/1997. (XII. 1.) Korm. rendelet
Amennyiben a járóbeteg-szakellátó szakorvosa indokoltnak tartja, hogy a beteg folyamatos gondozásban részesüljön a kontroll vizsgálaton történő megjelenéshez külön beutalóra nincs szükség.
- Amennyiben a dokumentációban az szerepel, hogy kontroll panasz esetén, akkor nem kérhető új beutaló időkorlát nélkül.
- Amennyiben a kontroll időpontja a dokumentációban konkrétan meghatározásra került, akkor a konkrét időpontig nem kérhető új beutaló.
- Amennyiben nem konkrét időpont hanem pl. „kontroll 2 év múlva” került rögzítésre, úgy a megjelölt időpontig nem kérhető új beutaló.
A beutaló felhasználtnak minősül a szolgáltatóhoz történő bejelentkezés időpontjában, azaz ha az időpontkérés a fentieknek megfelelően 2 éven belül történik, de az ellátás időpontja azon túl van, akkor sem szükséges új beutaló!
Hivatkozási alap:
217/1997. (XII. 1.) Korm. rendelet
A műtét előtti kivizsgálást vagy az ellátást elvégző intézményben kell megtenni, vagy a műtétet indikáló orvos által kiállított beutaló alapján kell elvégezni, a háziorvosra ez a feladat nem hárítható át. A páciens műthetőségének elbírálása a műtétet végző szolgáltató feladata és felelőssége, a döntéshez a háziorvostól a páciens gondozott betegségeinek, rendszeresen szedett gyógyszereinek igazolását kérheti.
Hivatkozási alap:
9/2012. (II. 28.) NEFMI rendelet
ÚTMUTATÓ AZ ORVOSI BEUTALÓK HELYES ALKALMAZÁSÁHOZ
Házi Gyermekorvosok Egyesülete, Magyar Gyermekorvosok Társasága, Magyar Kórházszövetség, Heim Pál Országos Gyermekgyógyászati Intézet, Gyermek alapellátás tagozat, Háziorvosok Online Szervezete (Kivonat) 2022
Mely szakrendelések vehetők igénybe orvosi beutaló nélkül?
Bőrgyógyászat, nőgyógyászat és gyermeknőgyógyászat, urológia, pszichiátria és addiktológia, fül-orr-gégészet valamint csecsemő- és gyermek fül-orr-gégészet, szemészet és gyermekszemészet, általános és baleseti sebészet, valamint a gyermeksebészet sürgősségi esetei (pl. trauma, akut has stb.), gyermekfogászat (alapellátási szinten). Ezek a szakrendelések minden esetben beutaló nélkül vehetők igénybe! Ugyanitt fontos kiemelni, hogy a gyermeksürgősségi osztályok sem beutaló kötelesek!
Hiv.: 217/1997. (XII.1.) korm. rendelet (Ebtv. vhr.) 2.§ (1) a)-b)
Ki állítja ki az orvosi beutalót?
Az orvosi beutalót mindig az az egészségügyi szolgáltató (orvos) állítja ki, aki a vizsgálatot elrendelte.
Amennyiben a szakorvos az általa ellátott betegnek további vizsgálat(ok) elvégzését tartja szükségesnek, akkor az ehhez szükséges beutaló(ka)t saját maga köteles kiállítani, ezt másik orvosra nem ruházhatja át. Ez vonatkozik a műtét előtti kivizsgálásokra is.
Hiv.: 217/1997. (XII. 1.) Korm. rendelet 2§ (2), 9/2012 (III.28.) NEFMI rendelet, 6. § (2)
Mikor nem kell kontroll vizsgálatra beutaló?
A vizsgáló orvos a vizsgálat alapján készített orvosi dokumentációban a következőket köteles rögzíteni: ……… ismételt szakkonzíliumot vagy arra tett javaslatokat, beleértve azok tervezett időpontját vagy egyéb feltételeit (pl. 1 év múlva, panaszok esetén stb.).
Amennyiben a beteg ennek megfelelő időpontban veszi igénybe ugyanazon betegség miatt ugyanazon szolgáltatónál az ellátást, akkor nem szükséges beutalót vinnie, hanem a korábbi ambuláns lapot kell bemutatnia.
Az ismételt ellátás (kontroll) igénybevételének kell tekinteni, ha a megadott időpontban megjelenik felülvizsgálaton, vagy a megadott időponton belül kér időpontot felülvizsgálatra.
Hiv.: 217/1997. (XII.1.) Korm. rendelet (Ebtv. vhr.) 3/A. § (10d); 2.§ (6)
Meddig érvényes az orvosi beutaló?
Az orvosi beutaló a kiállítástól számított 90 napig érvényes, amely időn belül a betegnek az ellátását igénybe kell venni, különben új beutaló szükséges. Az ellátás igénybevételének minősül, ha a beteg megjelent a vizsgálaton, vagy időpontot kért a vizsgálatra.
Hiv: 217/1997. (XII. 1.) Korm. rendelet 3/A§ (10), (10b), (10c)
Fekvőbeteg ellátás követő járóbeteg gondozás beutalási rendje
Amennyiben a fekvőbeteg ellátó az ellátását követően járóbeteg szakellátási vizsgálatot, gondozást tart szükségesnek, akkor ehhez a szükséges beutalót a fekvőbeteg intézet köteles kiállítani.
Hiv.: 217/1997. (XII. 1.) Korm. rendelet 3/A § (8)
Magánellátásban ellátott páciensek esete
A műtét előtti kivizsgálást vagy az ellátást végző intézményben kell megtenni, vagy a műtétet indikáló orvos által kiállított beutaló alapján kell elvégezni. A műtét előtti kivizsgáláshoz szükséges beutaló más orvostól nem kérhető.
Az összeférhetetlenség elve miatt a magánellátásban az ellátott páciens betegségével nem fordulhat NEAK finanszírozott járó-, illetve fekvőbeteg-szakellátóhoz, további ellátás céljából, valamint a magánellátás keretében történt ellátásához nem kérhető beutaló NEAK finanszírozott intézménytől (háziorvostól).
Hiv.: 1997. évi LXXXIII. törvény 18. § (1); 32. § (8); 18. § (1), 2020. évi C. törv. 6. § (5)
* Betegszállítás megrendelése egy munkanappal a tervezett szállítás ideje előtt lehetséges. A szállítást un. "Betegszállítási utalvány" ellenében végzik el. Kérjük, hogy a szállítási igényt ennek figyelembe vételével időben jelezzék és a szállítási utalványért jöjjenek be.
* A szakrendeléseken szíveskedjenek az előjegyzett időpontban megjelenni! Ha nem tudnak megjelenni, az időpontot legyenek szívesek lemondani! A szakrendelésekre vigyék magukkal:
Az érdi szakrendelésekre e-mailben is lehet időpontot kérni az elojegyzes@erdirendelo.hu e-mail címen. Az e-mailnek tartalmaznia kell a
- beteg nevét, telefonszámát
- születési idejét vagy Taj számát
- vizsgálat megnevezését (amennyiben tudja az orvos nevét, azt is)
- ultrahang esetén azt, hogy milyen UH-vizsgálatot kérnek (nyaki ér, pajzsmirigy ,hasi, lágy rész vagy mélyvénás UH).
Internetes előjegyzés mindennap 07.00-11.00-ig van. Az e-mailben kért időpontra 24 órán belül kapnak a betegek választ.
Bárány Zsolt főigazgató tájékoztatása (kivonat):
Ezúton tájékoztatjuk Önöket, hogy a Romics is bevezeti 2023. június 1-től a labor előjegyzésre, vagyis előzetes időpontfoglalás alapján történő igénybevételét. Előjegyzésre három lehetőségük van:
Előjegyzés kizárólag érvényes beutalóval kérhető!
Továbbra is előjegyzés nélkül fogadjuk:
Labor működési rendje:
Nyitvatartás: 7-14 óráig
Kérjük, hogy időpontjuk előtt maximum 10 perccel korábban érkezzenek a laborba és húzzanak sorszámot, majd kövessék figyelemmel a monitorokon megjelenő információkat. Kérjük, hogy kabátot hagyják a ruhatárban vagy a zárható szekrényekben.